23/07/2024
آشنایی با صافکاری ماشین

آشنایی با صافکاری ماشین

آشنایی با صافکاری ماشین

صافکاری ماشین، مهارتی در جهت تعمیر بدنه ماشین است که هر تعمیرکاری، توانایی انجام آن را به نحو احسنت ندارد. اگر بخشی از بدنه اتومبیل در اثر تصادف یا هرگونه سانحه‌ای، دچار ناهمواری (تو رفتگی یا برآمدگی) شود؛ شما برای برگرداندن آن به حالت اولیه، باید از یک شخص متخصص کمک بگیرید. صافکاری خودرو در دو حالت کلی بدون رنگ یا با رنگ (در صورتی که آسیب جدی دیده باشد) انجام می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت که این امر بیشتر از اینکه، کار مکانیکی باشد؛ یک هنر وابسته به دقت بالا است.

در ادامه از نکات مهمی برای شما می‌گوییم که به عنوان صاحب خودرو، باید به آن‌ها دقت کرده تا هنگام نیاز به صافکاری ماشین خود، هوشیارتر عمل کنید. رعایت این نکته‌ها به شما کمک می‌کند تا آسیب‌های وارده به بدنه وسیله نقلیه‌تان را به حداقل ممکن برسانید.

چه زمانی ما نیاز به صافکاری خودرو داریم؟

اگر اتومبیل شما به خودرو یا هر مانع دیگری برخورد کند؛ امکان صدمه دیدن به بدنه آن وجود دارد. این آسیب می‌تواند، شدید یا ضعیف باشد و در نتیجه، قسمتی از بدنه دچار فرورفتگی یا برآمدگی شود؛ حتی رنگ آن از دست برود. در این شرایط برای برگرداندن بدنه به حالت اولیه، شما باید به یک صافکار ماشین ماهر مراجعه کنید.

جهت تعمیر قسمت صدمه دیده بدنه اتومبیل، دو حالت کلی وجود دارد:

آسیب سطحی
اگر صدمه‌ای که به خودرو وارد می‌شود، منجر به خراشیدگی یا ناهمواری جزئی در سطح بدنه شود؛ به راحتی با روش‌هایی مانند پولیش یا صافکاری بدون رنگ، قابل رفع است.

آسیب عمقی
در صورتی که اتومبیل، صدمه جدی دیده باشد؛ تنها راه، صافکاری ماشین و به اصلاح چکش زدن آن است که در بیشتر مواقع بدون رنگ، امکان‌پذیر نیست.

بحث اصلی ما در این مقاله، مورد دوم یعنی آسیب عمقی خودرو است که برای رفع آن باید به بهترین تعمیرگاه های خودرو در شیراز مراجعه کنید.

آشنایی با صافکاری ماشین

آشنایی با صافکاری ماشین

ویژگی های یک صافکار متبحر چیست؟

 • تعمیرکار تمام مراحل را با جزئیات و قیمت، پیش از شروع کار اعلام کند.
 • باید پیش از شروع کار، تمام قطعات اضافی روی بدنه (دستگیره در) از آن جدا شود تا بخش مورد نظر جهت صافکاری ماشین به راحتی در دسترس شخص باشد.
 • شخص فرایند تعمیر را با دقت، صبر و حوصله کافی انجام دهد و تحت فشار، اقدام به صافکاری خودرو نکند.
 • در صورت امکان برای صاف‌کردن هر بخشی، چکش خود را از داخل بدنه به سمت بیرون بزند و دقت کافی در شدت ضربه‌هایی که وارد می‌کند، داشته باشد.
 • گرما و حرارت به بخش آسیب‌دیده کمک می‌کند که راحت‌تر تغییر شکل دهد. صافکار باید در میزان گرمایی که به بدنه ماشین می‌دهد؛ وسواس به خرج داده تا گرمای زیاد، موجب آسیب‌های جدیدتری نشود.
 • سطح بدنه خودرو حین صافکاری باید مرتبا تحت تاثیر نور خورشید قرار گیرد؛ زیرا این نور توسط بدنه، جذب می‌شود و کمک بسیار خوبی برای تعمیرکار است.
 • تا جایی که شرایط اجازه می‌دهد، نباید قطعه‌ای از بدنه تعویض شود؛ زیرا هیچ محصولی در بازار به اندازه قطعات موجود در کارخانه کیفیت ندارند. همچنین تعویض هر بخشی از بدنه خودرو، هزینه بسیاری را هم برای شما خواهد داشت.
 • به قرینه‌سازی قطعات جفت (مثل درها) بسیار توجه شود تا پس از چکش‌زدن، دقیقا هم‌تراز هم باشند.
 • اگر پس از صافکاری، نیاز به رنگ بود؛ باید از بتونه نازک استفاده شود. بتونه ضخیم به مرور زمان دچار ترک‌خوردگی می‌شود.
  صافکار در صورت امکان، تضمین کند که مراحل کار، بدون رنگ انجام می‌شود.
 • دقیقا از کد رنگ بدنه که توسط خودروسازی مشخص شده، استفاده شود. البته کیفیت هم در این میان اهمیت دارد؛ زیرا رنگ کیفیت پایین به مرور زمان و در اثر تابش نور خورشید، خاصیت اولیه خود را از دست می‌دهد.
 • بین بخش‌ نقاشی شده و نشده، نباید هیچ مرزی (حتی جزئی) وجود داشته باشد.
 • پس از اتمام کار، تمام قطعات خودرو باید به درستی بسته شوند و هیچ پیچی، جا نماند.

پس از صافکاری کمی با ماشین رانندگی کنید؛ اتومبیل نباید دچار هیچ‌گونه لرزشی شده یا صدایی از آن شنیده شود.
یک صافکار ماهر باید در نگهداری تجهیزات خود، مراقبت‌های لازم را انجام داده و نظافت را مخصوصا در مواقع نقاشی رعایت کند. زیرا کوچک‌ترین آلودگی موجود در رنگ باعث خراب شدن نقاشی خودرو می‌شود.

برای مشاهده لیست نمایندگی های خودرو در شیراز میتوانید روی لینک کلیک کنید.

صافکاری ماشین با رنگ چگونه است؟

در صورتی که صافکاری ماشین با رنگ انجام شود؛ اتومبیل به میزان آسیب‌دیدگی و رنگ‌شدگی، دچار افت قیمت می‌شود. بنابراین باید در انتخاب تعمیرکار خودرو، بسیار دقت کنید و وسیله نقلیه خود را به هر شخصی نسپارید؛ زیرا ممکن است که علاوه بر صرف هزینه‌های زیاد، همچنان ظاهر خودرو شما مناسب نباشد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *